ArazSoft Preloader ArazSoft Preloader

برنامه ریزی و کنترل تولید قسمت دوم

1A تولید و بهره برداری

1A.1 مقدمه 

مدیریت یک موضوع هیجان انگیز است، زیرا با تنظیم، جستجو و رسیدن به اهداف ارتباط دارد. ما همه مدیران زندگی خودمان هستیم و تمرین مدیریت در هر جنبه ای از فعالیت های انسانی یافت می شود: مدارس، کسب و کارها، اتحادیه ها و خانواده ها. ایجاد و دستیابی به اهداف، مأموریت هایی را برای شرکت های بزرگ به چالش می کشند و برآورده می کنند، و ما کشف خواهیم کرد که مانع های مدیریتی برای موفقیت، به طور شگفت انگیزی در همه سازمان ها یکسان است. 

نقش مدیر این است که اهداف را تعیین کرده و با سازمان دهی نیروی انسانی، مواد، ماشین آلات، روش ها، پول و بازاریابی برای دستیابی به نتایج مطلوب با توجه به محدودیت های پیش بینی شده مانند زمان، تلاش و هزینه ، سازمان را هدایت نمایید. 

1A.2 مدیریت: تعریف شده است !

تعاریف متعددی از مدیریت وجود دارد. احتمالا محبوب ترین نقل قول آن  "انجام کارها از طریق دیگران" است. این و بسیاری از تعاریف دیگر شایسته و برجسته جنبه های مهم مدیریت است. ما از این تعریف استفاده خواهیم کرد. 

مدیریت یک فرآیند متمایز شامل فعالیت های برنامه ریزی، سازماندهی، اعمال و کنترل بوده که با استفاده از منابع انسانی و سایر منابع.در جهت ، رسیدن به اهداف انجام می شود

1A.3 ویژگی های کلیدی برای درک مدیریت

لیست زیر برای دانش جویان مبتدی مدیریت مفید خواهد بود. هرچند بخش هایی از موارد زیر در بحث بالا ذکر شده است، این فهرست مرتب می تواند مفیدتر باشد. 

a مدیریت هدفمند است . مدیریت با دستیابی به چیزی خاص، به عنوان یک مسئله و یا هدف بیان می شود. موفقیت مدیریتی معمولا با توجه به اهداف مورد نظر سنجیده می شود. مدیریت وجود دارد، زیرا این یک ابزار موثر برای انجام کار مورد نیاز است. این حقیقت که بعضی از مدیران صرفا از زیردستان خود گزارش می گیرند آنها را واقعا مدیر نمی کند.  

b مدیریت باعث می شود همه چیز اتفاق بیافتد. مدیران توجه و تلاش خود را در موفقیت آمیز بودن امور متمرکز می کنند. آنها می دانند از کجا شروع کنند، چه کار باید بکنند تا کارها را ادامه دهند و چگونه از طریق آنها را پیگیری کنند. مدیران موفق به دنبال موفقیت هستند. این بدان معنی است که در بعضی موارد ممکن است فردی که در زمینه مدیریت مدرسه فعالیت می کند متوجه شود که محبوبیت خاصی به دست نیاورده است، اما اعضای گروه هنوز به او احترام می گذارند. کارمندان صرفا بخاطر دوست داشتنی بودن یک مدیر درکنار او قرار نمی گیرند آنها انتظار یک مدیر موفق و با ثبات را دارند.

c مدیریت یک فعالیت است، نه یک بازی بچه گانه. مدیریت کردن کلمه دقیق تر و توصیفی تر از مدیریت است. عموم مردم مدریت را یک فرد نمی دانند بلکه مدریت یک فعالیت بوده؛ فعالیتی مانند راه رفتن، خواندن، شنا کردن و یا دویدن. افرادی که مدیریت می کنند می توانند به عنوان مدیران، یا رهبران اجرایی تعیین شوند. علاوه بر این، مدیریت یک فعالیت متمایز بوده که می تواند مورد مطالعه قرار گیرد و دانش و مهارت در کاربرد آن را به دست آورید

d مدیریت با تلاش و از طریق دیگران انجام می شود. برای مدیریت نیاز به رها کردن تمایل طبیعی برای انجام همه امور توسط خود و انجام وظایف توسط، و از طریق تلاش اعضای گروه است. این به مراتب سخت تر از حرف است. به طور معمول یک فرد توانایی در نوع خاصی از کار را بدست می آورد و از طریق تسهیل دانش و مهارت در این زمینه تخصصی، ترفیع می گیرد. هر چند زمان آن فرا رسیده است که ارتقای بیشتر نیازمند تغییر نقش از یک متخصص به سمت یک عضو مدیریتی باشد.

e مدیریت معمولا با تلاش گروهی همراه است.هرچند مدیریت نیز با تلاش فردی قابل اجرا است. به عنوان مثال، شخصی امور بسیاری را مدیریت می کند. تأکید بر روی گروه بخاطر این واقعیت است که یک شرکت برای دستیابی به اهداف به وجود می آید و گروه ها به نسبت تلاش انفرادی بسیا راحت تر به نتیحه می رسند. مردم برای برآورده ساختن نیازهایشان عضو یک گروه می شوند و چون احساس می کنند که عضویت در گروه باعث کاهش ضرر و زیانشان در مقابل کار انفرادی می شود. 

f مدیریت قابل بیان نیست این نیروی نامشخص نامیده شده است، حضور آن با نتایج تلاشهایش - نظم و ترتیب، کارکنان مشتاق، روح بلند و خروجی مناسب کار اثبات می شود. عجیب و غریب به نظر می رسد، در برخی موارد هویت مدیریت با غلبه آن یا حضور مستقیم آن، سوء مدیریت، مشخص می شود. نتیجه سوء مدیریت کاملا روشن است.

g کامپیوتر به مدیریت کمک می کند، نه جایگزین آن. کامپیوتر یک ابزار بسیار قدرتمند مدیریت است که می تواند چشم انداز مدیریت را افزایش دهد و بینش او را با فراهم آوردن اطلاعات بیشتر و سریعتر برای تصمیم گیری های کلیدی تشدید کند. کامپیوتر مدیر را برای انجام تجزیه و تحلیل بسیار فراتر از ظرفیت های تحلیلی عادی انسان تجهیز کرده است. کامپیوتر مدیران را مجبور کرده است تا فرآیندهای تحلیلی و قضاوت خود را مجددا با توجه به پردازش داده های تقریبا باور نکردنی و امکانات کامپیوتر های مدرن مجددا بررسی کنند.

با این حال، یک انسان باید قضاوت و تخیل را ارائه دهد و همچنین تفسیر و ارزیابی آنچه که داده ها در هر مورد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.  

 

h مدیریت یک ابزار عالی برای تأثیر واقعی بر زندگی انسان است. یک مدیر می تواند تصمیماتی برای بهبود محیط کار، تحریک مردم به انجام بهتر کارها و انجام اقدامات مطلوب اخذ نمایید. ناامیدی ها و نا خوشنودی ها پذیرفتنی نیستند و باید به صورت اجتناب ناپذیر مورد توجه قرار گیرند. یک مدیر می تواند به پیشرفت دست یابد، امید را به ارمغان بیاورد و به افراد گروه کمک کند که زندگی بهتری را به دست آورند.

درباره آرازسافت

گروه نرم افزاری آرازسافت در سال 1385 در راستای توسعه صنعت نرم افزار كشور و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از سرويس های اطلاعاتی و جهت حضوری فعال و موثر در اين عرصه به صورت گروهی نرم افزاری تأسيس شد. گروه نرم افزاری آرازسافت با کارنامه ای درخشان در صنعت برنامه نويسی کشور و با اعتباری گرانبها که به واسطه اطمينان و رضايت مشتريان خود به آن دست يافته است، موفق شده است تا با استفاده از زبانهای برنامه نويسی روز دنيا گام بزرگی را در جلب رضايت مشتری و ادامه فعاليتهای وابسته به اين صنعت بردارد

نظر 0

درج نظر