ArazSoft Preloader ArazSoft Preloader
اسکرام

مدیریت پروژه با استفاده از اسکرام قسمت دوم

چرخه‌ عمر در متدولوژی اسکرام

پس به این نتیجه رسیدیم که اسکرام در سه‌ مرحله پیاده سازی میشود.برنامه‌ریزی توسعه و خاتمه .

در مرحلهٔ اول اعضای تیم در رابطه با لیست اهداف قابل تحویل در اسپرینت تصمیم میگیرند.

 

متدولوژی اسکرام انعطاف لازم برای تغیيرات را فراهم می‌کند و همین خاصیت باعث کمک در ساختن یک محصول با استفاده از آزمون و خطای نمونه می‌کند.

در اسکرام زمانی‌ که برنامه‌ریزی برای هر اسپرینت انجام میشود از یک برگه‌ به نام بک لاگ که شامل لیستی از امکانات و خدمات مورد تقاضا است استفاده میشود.در جلسه برنامه‌ریزی اسپرینت تمام اعضا موارد مورد نیاز و اولویت‌ها و مقدار تلاش جهت دستیابی به مورد را مشخص میکنند.لیست بک لاگ به صورت دوره اي و با تغییر هر درخواست به روز میشود

 

 تخمین تلاش مورد نیز در سطح بالا در جلسه برنامه‌ریزی انجام میشود و در طول کاری تکرار شونده است .عواملی مانند  مدت هر اسپرینت ،منابع در دسترس ،ارتباط با دیگر تیم‌های اسکرام و ميزان ریسک در برنامه ریزی در نظر گرفته میشود.متغیر‌های محیطی‌ مانند چالشهای تکنولوژی ،ثبات سیستم ،تخصص دیگر فاکتور‌ها بايد در جلسه اسپرینت مورد توجه قرار گیرند در نتیجه اعضای تیم یک طرح دقیق شامل وظایف ،منابع در دسترس و ضرب  العجل هایشان دارند.

 در مرحلهٔ تولید اعضای تیم اولویت‌های وظایف را از جلسه اسپرینت به دست می‌آورند و شروع به خورد کردن وظایف به وظایف جز تر کرده و آن را در یک لیست به نامه BDS وارد میکنند نمونه یک BDS در شکل زیر نشان داده شده است.

 

اسکرام-قسمت-دوم-عکس2 

 

جلسه وضعیت روزانه که جلسه سر پای نیز نامیده میشود هر روز جهت پیگیری وضعیت و به روز رسانی BDS انجام میشود

مرحلهٔ تولید مرحلهٔ بسیار غیر قابل پیشبینی‌ است به علت عواملی مانند وابستگی برنامه ، وابستگی پروژه ،تخمین وظایف ، تغییرات مورد نیاز ،چالش‌های تکنولوژیک و چالش‌های منابع

بر خلاف چرخه‌ عمر دیگر سیستم‌ها در اسکرام متدولوژی ،معماری و طراحی جز فاز تولید هستند.

محصول بر اساس پیچیدگی‌ که دارد میتواند در طول چند اسپرینت و به وسیلهٔ چند گروه انجام شود و در طول این مدت همیشه بین اعضای تیم گفتمان وجود دارد.

جايی که محصول به بلوغ کامل رسید و نیاز جدیدی از سوی استفاده کنندگان و صاحبان کالا وجود نداشت و به ثبات ۱۰۰% رسیده باشد می‌توان گفت که چرخه محصول در حال بسته شدن است.

درباره آرازسافت

گروه نرم افزاری آرازسافت در سال 1385 در راستای توسعه صنعت نرم افزار كشور و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از سرويس های اطلاعاتی و جهت حضوری فعال و موثر در اين عرصه به صورت گروهی نرم افزاری تأسيس شد. گروه نرم افزاری آرازسافت با کارنامه ای درخشان در صنعت برنامه نويسی کشور و با اعتباری گرانبها که به واسطه اطمينان و رضايت مشتريان خود به آن دست يافته است، موفق شده است تا با استفاده از زبانهای برنامه نويسی روز دنيا گام بزرگی را در جلب رضايت مشتری و ادامه فعاليتهای وابسته به اين صنعت بردارد

نظر 0

درج نظر