ArazSoft Preloader ArazSoft Preloader
دولت در کنار صنعتگران آسیب دیده از سیل است

دولت در کنار صنعتگران آسیب دیده از سیل است

رضا رحمانی روز شنبه پس از سرکشی از مناطق سیل زده گلستان در جمع شماری از صاحبان واحدهای صنعتی خسارت دیده استان اظهار کرد: در این سیل افزون بر وارد شدن زیان به دستگاه ها، تجهیزات، مواد اولیه و تولیدات، برخی زیرساخت های شهرک های صنعتی استان هم دچار آسیب شد که دولت تلاش می کند تا حد امکان آن را جبران کند.
وی گفت: همچنین با تسهیلات کم بهره و ارزان قیمت که توسط دولت در نظر گرفته شده هر واحد صنفی خسارت دیده از سیل گلستان تا 450 میلیون ریال وام دریافت می کند.
با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسوولان گلستان دو واحد تولیدی ذوب شمال و رشد دانه که در حادثه سیل آسیب دیده بودند؛ فعالیت خود را از سر گرفتند.
رحمانی در این آیین به تولید کنندگان گفت که لازم است برای جلوگیری از ورود دوباره سیلاب و آبگرفتگی شهرک صنعتی آق قلا کارهای پیشگیرانه انجام شود.
پیش از این، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان به خبرنگار ایرنا گفت که بیشترین خسارت سیل و آبگرفتگی به صنعت استان در شهرک صنعتی آق قلا رخ داده است.
حجت الله خلیل زاده اظهار کرد: برآورد اولیه میزان خسارت واحدهای صنعتی در استان گلستان دو هزار میلیارد ریال به واحدها و 300 میلیارد ریال به زیرساخت ها است.
شهرک صنعتی آق قلا با 168 هکتار مساحت دارای 215 واحد بهره ‌بردار بوده که 158 واحد آن با اشتغال دو هزار و 700 نفر فعال است.
همچنین حسینقلی قوانلو رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در گزارشی به وزیر متبوع خود برآورد کرد که جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی تاکنون چهارهزار میلیارد ریال به بخش صنعت استان خسارت زده که دو هزار و 600 میلیارد ریال آن به واحدهای صنعتی و زیرساخت ها، یک هزار میلیارد ریال به واحدهای صنفی در آق قلا و گنبدکاووس و 500 میلیارد ریال به 10 هزار بافنده فرش دستباف است.
به گزارش ایرنا تلف شدن 2 هزار و 200 راس دام سبک، 20 راس دام سنگین و اسب و افزون بر 700 هزار قطعه مرغ، نابودی بخش های وسیعی از مزارع و باغات، مرغداری ها، دامداری ها و مراکز آبزی پروری، خسارت یکهزار و 500 میلیارد ریالی به زیرساخت ها و حوزه تاسیسات آبی و بیکار شدن 3 هزار نفر ناشی از آسیب و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی از جمله بخشی خسارت های سیل گلستان تاکنون است و روند تخریب ها همچنان ادامه دارد.
استان گلستان در آخرین روزهای سال 97 با یکی از کم نظیرترین بارش های تاریخ خود مواجه بود بطوریکه برابر داده های هواشناسی در نقاط مختلف این استان بین 74 تا 353 میلی متر باران در مدت زمان کوتاهی بارید.
برای مقایسه این حجم از بارندگی باید یادآور شد که میانگین بارش سالیانه گلستان 450 میلی متر است ضمن اینکه باران شیراز که تعدادی از شهروندان و مسافران نوروزی را به کام سیلاب فرود برد فقط 17 میلی متر بوده است ولی در بیابانهای کم باران شمال گلستان بارش 74 تا 120 میلی متر بود.
این میزان بارندگی در ارتفاعات و نقاط بالادستی سدهای گلستان از جمله گالیکش، مینودشت، آزادشهر و رامیان بین 220 تا 353 میلی متر در مدت زمان کوتاهی بوده است ضمن اینکه حجم زیادی از برف ماندگار قبلی را نیز ذوب کرد.
بارش شدید باران اخیر در گلستان باعث سر ریز شدن سد گلستان در گنبدکاووس، سد بوستان در کلاله و سد وشمگیر در آق قلا شد که به دنبال آن سیل از شرق استان آغاز و با طغیان رودخانه های گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان بخش های وسیعی از شمال و غرب گلستان را به زیر آب برد.
با گذشت بیش از 10 روز سرریز سدهای استان گلستان همچنان با جوش و خروش زیاد ادامه دارد.
بر اثر سیل ناشی از این بارندگی و برابر آخرین آمار رو به تزاید بخش زیادی از زیرساخت های گلستان بویژه در حوزه کشاورزی نابود شده است.
سیل و حوادث ناشی از آن نظیر تخریب منازل و واژگونی قایق تاکنون جان 7 نفر را در گلستان گرفته و یک نفر همچنان مفقود است.
شهرهای آق قلا، گُمیشان، گنبد، سیمین شهر و بسیاری از روستاهای تابعه این مناطق گلستان بیشتر از سایر نقاط استان بر اثر وقوع سیل آسیب دیده اند ضمن اینکه 3 هزار نفر کارگر بر اثر تخریب و تعطیلی واحدهای تولیدی و خدماتی منطقه بیکار شده اند.
به گزارش ایرنا؛ گلستان یکی از استان های مستعد سیل کشور است که در سال های گذشته همواره شاهد بروز این پدیده طبیعی همراه با تلفات فراوان بوده است.
بزرگترین سیل گلستان در مرداد 1380 و مرداد 1381 رخ داد که در آن بیش از 300 نفر جان خود را از دست دادند و خسارت های سنگین زیادی به بخش های گوناگون استان وارد شد.
اقلیم جغرافیایی خاص و اختلاف شدید ارتفاع نقاط مختلف گلستان باعث تشدید خسارت های سیل منطقه می شود که به باور کارشناسان اجرای طرح های آبخیزداری، احداث سد و اجرای فنی تر و دقیق تر طرحهای عمرانی همچون جاده سازی راهکار کاهش خسارات و تلفات سیل گلستان است.
گلستان افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود 1.9 میلیون نفر جمعیت آن در سطح 14 شهرستان زندگی می کنند و اقتصاد آن بر کشاورزی متمرکز است.
6204/3091/2729

درباره آرازسافت

گروه نرم افزاری آرازسافت در سال 1385 در راستای توسعه صنعت نرم افزار كشور و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از سرويس های اطلاعاتی و جهت حضوری فعال و موثر در اين عرصه به صورت گروهی نرم افزاری تأسيس شد. گروه نرم افزاری آرازسافت با کارنامه ای درخشان در صنعت برنامه نويسی کشور و با اعتباری گرانبها که به واسطه اطمينان و رضايت مشتريان خود به آن دست يافته است، موفق شده است تا با استفاده از زبانهای برنامه نويسی روز دنيا گام بزرگی را در جلب رضايت مشتری و ادامه فعاليتهای وابسته به اين صنعت بردارد

نظر 0

درج نظر