ArazSoft Preloader ArazSoft Preloader
قاچاق سیگار طی 10 ماهه امسال 41 درصد کاهش یافت

قاچاق سیگار طی 10 ماهه امسال 41 درصد کاهش یافت

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی اصغر رمزی» با تشریح عملکرد 10 ماهه سال 96 صنعت دخانیات کشور، افزود: میزان تولید داخلی سیگار در 10 ماهه امسال حدود 40 میلیارد نخ بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (حدود 35 میلیارد نخ) 12 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه تعیین شده تا پایان امسال تولید داخلی به 50 میلیارد نخ خواهد رسید، تصریح کرد: با توجه به میزان مصرف سالیانه کشور که حدود 55 میلیارد نخ برآورد شده است، بیش از 90 درصد نیاز کشور از محل تولیدات داخل کشور تامین می‌شود در حالی که این نسبت در سال 93 حدود 50 درصد بود.
رمزی، علت این تحول را در صنعت دخانیات کشور اجرا شدن تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم کشور برشمرد و یادآور شد: این تبصره دولت را مکلف کرده بود تا واردات سیگار را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل کند و در همین راستا در سه سال گذشته با اجرایی شدن این تکلیف قانونی، پنج کارخانه در سال 95 راه اندازی و سه کارخانه نیز امسال راه اندازی و عمده واردات تبدیل به تولید داخل شد.
به گفته وی، البته چند واحد دیگر نیز در حال تکمیل و راه اندازی هستند که با راه اندازی آن‌ها واردات سیگار صفر خواهد شد.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور میزان واردات سیگار در 10 ماهه امسال را 2 میلیارد و 400 میلیون نخ اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال که سه میلیارد و 700 میلیون نخ بود، 35 درصد کاهش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: واردات تنباکوی معسل (تنباکوی قلیان) در 10 ماهه امسال نیز در همسنجی با پارسال 40 درصد کاهش داشت.
رمزی با اشاره به صادرات 330 میلیون نخی سیگار در این مدت، افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 121 درصد افزایش داشته و صادرات تنباکوی معسل نیز 190 درصد افزایش داشته است.
وی، قاچاق سیگار را در 10 ماهه امسال چهار میلیارد نخ برآورد و تصریح کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که حدود هفت میلیارد نخ بود، کاهش 41 درصدی داشته است.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با یادآوری تعداد واحدهای تولید سیگار در سال 93، گفت: تعداد واحدهای تولید سیگار در آن سال هفت شرکت بود، اما اکنون با اجرای تکلیف قانونی تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه به حدود 17 شرکت رسیده است.
رمزی با اعلام آغاز فرآیند ثبت تولیدات کارخانه های سیگارت سازی به صورت روزانه در سامانه شناسه کالا و شناسه رهگیری موضوع ماده 13 قانون مبارزه باقاچاق کالا از هفتم بهمن ماه امسال، ابراز امیدواری کرد که تا چند روز آینده نیز فرآیند ثبت اطلاعات مربوط به توزیع کنندگان کشوری آغاز و به مرور و در آینده نزدیک چرخه تولید، واردات ، توزیع ، حمل، انبار و غیره در این سامانه انجام شود.
به گزارش ایرنا، تولید سیگار در سال گذشته به 45 میلیارد نخ افزایش یافت و به گفته رمزی، برنامه امسال تولید 50 میلیارد نخ سیگار است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام* 3065*2025
تنظیم: محمد ملک دار* انتشار دهنده: لیلا جودی

درباره آرازسافت

گروه نرم افزاری آرازسافت در سال 1385 در راستای توسعه صنعت نرم افزار كشور و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از سرويس های اطلاعاتی و جهت حضوری فعال و موثر در اين عرصه به صورت گروهی نرم افزاری تأسيس شد. گروه نرم افزاری آرازسافت با کارنامه ای درخشان در صنعت برنامه نويسی کشور و با اعتباری گرانبها که به واسطه اطمينان و رضايت مشتريان خود به آن دست يافته است، موفق شده است تا با استفاده از زبانهای برنامه نويسی روز دنيا گام بزرگی را در جلب رضايت مشتری و ادامه فعاليتهای وابسته به اين صنعت بردارد

نظر 0

درج نظر