برنامه ریزی و مدیریت تولید قسمت چهارم

عملیات 1A.6 تولید و مدیریت عملیات 

مدیریت تولید و عملیات نه تنها با تولید کالاها و خدمات، بلکه با تمام فعالیت های تولید، مرتبط است. هنگامی که کلمه "تولید" ذکر شده است، چیزهایی مانند کارخانه ها، ماشین آلات، تجهیزات، خطوط مونتاژ را به یاد می آورد. این چیزی نیست جز موارد مربوط به تولید. در گذشته، تاکید بر مدیریت ساخت بود که بعدا به مدیریت تولید تبدیل شد. مفاهیم و تکنیک های تولید در مورد طیف گسترده ای از فعالیت ها و شرایطی که با کارخانه ها و یا ساخت و سازها کم و یا مشخص است استفاده می شود. این فعالیت ها فقط منجر به تولید کالاها نشده ، بلکه در خدماتی مانند بانکداری، مدیریت هتل، خدمات بهداشتی، آموزش، حمل و نقل، بازسازی، عملیات دولتی نیز وجود دارد. با توجه به گسترش دامنه، نام از مدیریت تولید به مدیریت عملیات تغییر یافت، جایی که مفاهیم، ​​ابزار و تکنیک ها بر روی ماهیت فعالیت های مختلف اعمال می شود. 

ابتدا ما باید تولید را تعریف کنیم. تولید یک فرآیند یا مجموعه ای از رویه هایی است که برای تبدیل مجموعه ای از ورودی ها به یک مجموعه از پیش تعیین شده خروجی مطابق با اهداف اختصاص یافته به سیستم تولید اجرا می شود. به طور کلی، یک سیستم از یک فرایند تبدیل برای یک ورودی داده شده برای تبدیل به خروجی مورد نیاز با یک مکانیزم بازخورد بوده، به طوری که هر انحراف یا بی نظمی را می تواند شناسایی و تصحیح نماید،

در محیط تولید، ورودی ممکن است کار، انرژی، سرمایه، اطلاعات و فن آوری باشد، فرآیند تحول فرایندهای تولید و خروجی ممکن است به شکل محصولات یا خدمات یا اطلاعات پردازش شود.

بیشتر بدانیم :

نرم افزار مدیریت تولید و نرم افزار برنامه ریزی تولید

نرم افزار مدیریت کارخانه

 

همان‌طور که می‌دانید فرایند مربوط به تولید محصولات در کارخانه و یا یک واحد تولیدی و هم‌چنین گستردگی قابل توجه این فرایند، م...

مدیریت عملیات ، مسئولیت مدیریت سیستم های تولیدی را بر عهده دارد یعنی مسئول سیستم هایی است که کالا یا سرویس یا هر دوی آنها را ایجاد می کند.

پرسنل مدیریت عملیات مسئولیت نهایی را برای ایجاد کالاها یا خدمات بر عهده دارند. انواع مشاغل که گروه عملیات نظارت بر آن ها متفاوت بوده، یک سازمان را از دیگری متمایز می کند. اما وظیفه اصلی ، هماهنگ کردن استفاده از منابع از طریق فرایند مدیریت، که شامل برنامه ریزی، سازماندهی، کارکنان، هدایت و کنترل است. 

برنامه ریزی شامل تعیین مسیر آینده است. فرایند برنامه ریزی با تصمیم گیری در مورد هدف و رسیدن به این هدف آغاز می شود.

سازماندهی ، به ساختار اداری سازمان اشاره دارد که شامل قرار دادن بخش های سیستم در کنار یکدیگر به گونه ای است که می تواند نتایج مورد نظر را به دست آورد.

کارکنان شامل انتخاب و آموزش پرسنل می شود که سیستم را اداره می کنند. 

هدایت اشاره به انتشار دستورات است، ارائه پیشنهادات و انتقال به زیردستان برای انجام وظایف تعیین شده خود به شیوه ای به موقع و کارآمد. 

کنترل شامل تهیه دستورات یا دستور العمل های پیشنهادات و انتقال به زیردستان برای انجام وظایف تعیین شده خود به شیوه ای به موقع و کارآمد است.

کنترل شامل اندازه گیری نتایج عملیات، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آنها قابل قبول هستند و در صورت نیاز آغاز اقدامات اصلاحی است.

درباره آرازسافت

گروه نرم افزاری آرازسافت در سال 1385 در راستای توسعه صنعت نرم افزار كشور و بهره مندی اقشار مختلف جامعه از سرويس های اطلاعاتی و جهت حضوری فعال و موثر در اين عرصه به صورت گروهی نرم افزاری تأسيس شد. گروه نرم افزاری آرازسافت با کارنامه ای درخشان در صنعت برنامه نويسی کشور و با اعتباری گرانبها که به واسطه اطمينان و رضايت مشتريان خود به آن دست يافته است، موفق شده است تا با استفاده از زبانهای برنامه نويسی روز دنيا گام بزرگی را در جلب رضايت مشتری و ادامه فعاليتهای وابسته به اين صنعت بردارد

نظر 0

درج نظر